In Progress


11 lutego 2014 w toruńskim Dworze Artusa odbył się wernisaż "In Progress". Wystawę zrealizowałyśmy wspólnie z Karoliną Michalak i Agnieszką Szatkowską.  W ramach ekspozycji pokazałam cztery z siedmiu obrazów dyplomowych, interaktywną układankę, drugą część cyklu "Pamiętnik" i zbiór ilustracji pod wspólnym tytułem "Autoportret".

"In Progress" można oglądać do 28 marca od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00 oraz podczas imprez.

Poniżej relacja z wernisażu, a w tle moje prace.
Więcej na temat prac:

GRA W OBRAZY”

2012

Cykl obrazów o wymiarach 160 x 200 centymetrów, wykonanych farbami w spreju i akrylem. Każdy obraz złożony jest z 20 kwadratowych płócien o wymiarach 40 x 40 centymetrów. Istnieje możliwość przestawiania elementów obrazu, dzięki czemu prace za każdym razem mogą być prezentowane w innej konfiguracji. Cykl odwołuje się do bliskich każdemu z dzieciństwa puzzli, klocków, układanek. Tytuł stanowi analogię do powieści Julio Cortazara "Gra w klasy", gdzie kolejność czytanych rozdziałów wpływa na rozumienie całości, a decyzja należy do odbiorcy.
Mimo pasujących do siebie kształtów i zbliżonej kolorystyki, żaden z dwudziestu kwadratów nie jest ścisłym elementem całości. Ich różnorodność podkreśla brak kontynuacji kolorów i faktur na sąsiadujących ze sobą płótnach, co ma sugerować możliwość przewieszenia poszczególnych elementów obrazu i tym samym wywołać u widza chęć ingerencji w zastane prace. Rozłożona na podłodze układanka, będąca częścią ekspozycji, daje taką możliwość.
Widz otrzymuje sposobność ułożenia w dowolny sposób dwudziestu kubików ze styroduru, stanowiących duplikat jednego z obrazów. Dzięki temu odbiorca staje się jednocześnie współtwórcą wystawy. Widz może ingerować w układankę w dowolny sposób – zamienić miejscami pojedyncze elementy, lub wprowadzić całkowitą zmianę konfiguracji kwadratów.

„AUTOPORTRET” 

2013


Pierwowzorem cyklu ilustracji były szkice powstałe w codziennych sytuacjach- na wykładach, w trakcie rozmów telefonicznych, jazdy autobusem, w poczekalni u dentysty. Podczas, gdy umysł błądzi po realnym świecie, spod ręki wydostają się półświadome twory plastyczne. Powołane do życia bez konkretnych intencji, lądują na dnie szuflady. Jednak z biegiem czasu te przypadkowe rysunki nabierają wartości, zyskują rangę wspomnień. Na nowo zaaranżowane, oprawione, zebrane w całość budują zapomniany świat osobistych przemyśleń i skojarzeń. Zestawione w cykl wytwory pełnią rolę pamiętnika, szczerego autoportretu, ilustrującego nie tylko przelotne refleksje, ale również treści kryjące się w podświadomości autorki.

„PAMIĘTNIK”

2013

Pod nazwą „Pamiętnik” kryje się projekt malarski, zapoczątkowany w lutym 2013 roku, którego celem jest stworzenie obszernego cyklu niewielkich obrazów w formacie – 15x20 cm. Każdego miesiąca powstaje od kilku do kilkunastu prac, utrzymanych w podobnej, szkicowej konwencji malarskiej i spójnej kolorystyce. Cykl będzie rozrastał się z biegiem czasu, a obrazy będą zmieniać się wraz z autorką. Celem „Pamiętnika” jest utrwalenie skojarzeń, przelotnych myśli, fragmentów snów. Obrazy stanowią bardzo osobisty, malarski brudnopis, będący dla artystki cennym zbiorem pomysłów, inspirującym, a także przydatnym w analizowaniu własnej twórczości.